(фото:Getty images)

Руси изгубили од Хрвата, Хрватска се пласирала у полуфинале СП-а

Сочи – Фудбалери Хрватске пласирали су се у полуфинале Светског првенства! Голом Ивана Ракитића савладали су Русију 4:3 на пенале, након 2:2 после 120 минута фудбала у Сочију!

Почетак у Сочију је доста обећавао, Руси су кренули врло агресивно и брзо два пута запретили Хрватској, али су штопери изблокирали шут Черишева и волеј Џјубе пре него што је Субашић био угрожен.

Постепено су Хрвати преузели контролу и кренули да опседају казнени простор Руса, фантастично је играо Анте Ребић који је дриблинзима излуђивао „Зборнају“, али његови центаршутеви нису омогућили Манџукићу гол шансу.

Међутим, врло брзо је овај ритам пао и уследио је мотонон и мучан део меча на Фишт олимпијском стадиону, серија грешака и безидејних акција оба тима, па целих пола сата нисмо видели шут у оквир гола.

А онда експлозија на трибинама! Џјуба и Черишев су сами изиграли петорицу Хрвата у средини терена, а онда је Черишев након дуплог паса фантастичним ударцем левом ногом са око 18 метара, упркос двојици чувара за петама, послао лопту у саме рашље за 1:0.

Уследио је нови безидејан период игре оба тима, два жута картона за дефанзивце Хрватске, али када се очекивао потпуни пад ритма до полувремена Хрвати неочекивано поравнавају резултат.

Стринић је послао сјајну лопту у простор за Манџукића на празној левој страни, нападач Јувентуса утрчава у казнени простор, подиже лопту на петерац где утрчава Крамарић и главом тресе мрежу иза немоћног Акинфејева.

Следи друго полувреме.

Победник овог меча ће у полуфиналу СП играти против Енглеске, која је лагано надиграла Шведској 2:0. У другом полуфиналу састају се Француска и Белгија.

Понадали смо се сјајном другог полувремену, а нисмо добили ништа. Хрвати су и даље имали контролу, али упркос великом броју нападача тешко су пробијали последњу линију руске одбране.

Ипак, пола сата пре краја статива је спасила Русе. После гужве у казненом простору Перишић је пронашао празан простор за пут лопте ка голу, али погађа оквир, а фудбал се дуж гол линије одбија у поље.

Уследио је монотон наставак меча, Хрвати су повремено плели мрежу око казненог простора Русије, али је деловало да немају снаге за завршницу.

С друге стране, Чересов је потпуно повукао свој тим, извео и јединог центарфора, одлучивши се да шансу вреба из контранапада и покуша да приреди ново изненађење на пенале.

Припретили су Руси у неколико наврата, али само једном је Субашић имао конкретан посао. На крају, после 95 минута игре није било победника, па су уследили продужеци у Сочију.

Очекивали смо још затворенију игру два тима, али смо добили спектакуларне продужетке. Након мирних десетак минута Хрватска стиже до преокрета.

Данијел Вида нашао се на правом месту у право време после центаршута Модрића из корнера, Манџукић је омео Игнашевића, а штопер Бешикташа главом доноси 2:1 Хрватској.

Тада Руси крећу на све или ништа, а Хрвати да троше време. Имала је „Зборнаја“ снаге за овај притисак, али је изгледало да нема квалитет за завршницу.

Одолевали су „ватрени“ дуго, а онда је резервиста Пиварић погрешио и играо руком исрпед свог казненог простора. Џагојев је послао идеалан центаршут у казнени простор, а Марио Фернандес сјајно скаче и главом постиже први гол у дресу Русије за 2:2 и пенале на Фишту!