(Фото: pixabay.com)
(Фото: pixabay.com)

Može li Srbija do dva mesta u Ligi Šampiona?

Ove sezone srpski klubovi napravili su odlične rezultate u kvalifikacijama za Ligu Šampiona i Ligu Evrope. Naši predstavnici u klupskim evropsklim takmičenjima značajno su popravili mesto Srbije na UEFA rang listi. Večiti rivali Crvena Zvezda i Partizan su doneli i najveći broj bodova ove sezone, mada se nikako ne može zaboraviti ni Subotički Spartak, koji je blistao u prvim kolima kvalifikacija za Ligu Evrope sakupivši dosta bodova za Srbiju sa dve pobede i jednim remije, kao i iznenađujućim izbacivanjem iz daljeg takmičenja favorizovane ekipe Sparte iz Praga. Ta pobeda u dvomeču protiv Češke ekipe, donela je Subotičanima još dva meča u Evropi, protiv Danskog Bronbija, koji je ipak bio preveliki zalogaj za Spartak.

Šta je cilj?

Cilj je svakako dostići 15. poziciju,  koja bi garantovala dva predstavnika u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Ova sezona je pokazala da su naši klubovi više nego sposobni za tako nešto, ali nažalost biće potrebno još nekoliko sezona dobrih rezultata kako bi Srbija imala pet predstavnika u Evropi, prvenstveno zbog načina bodovanja koji primenjuje UEFA.

Predviđati kada će se to desiti prilično je teško skoro kao predvideti ishod neke kockarske igre kao što je rulet, jer takva predviđanja zavise od dve stvari: odnosa isplate i volativnosti.

Naravno nikako se ne može odmah prepostaviti da će jedna dobra sezona automatski značiti da će i sledeća biti dobra, ali ova sezona je svakako podigla volatilnost, te se može očekivati da ćemo u skorije vreme imati dva predstavnika u kvalifikacijama za Ligu šampiona.

Ono što je sigurno je da naši klubovi moraju da nastave sa dobrim radom kako bi bili konkurentni sa ostalim Evropskim klubovima. Ovogodišnji rezultati svakako daju osnova da se bude optimističan prilikom predviđanja šta će biti u budućnosti.

Naime, oba Beogradska velikana ove sezone imaju impresivne rezulate u Evropi.

Crvena Zvezda nema poraz u dosadašnjih sedam mečeva. Od početka kvalifikacija padali su redom letonski šampion Spartak Jurmala (remi na gostovanju i pobeda kod kuće), litvanski predstavnik Suduva (pobede i na gostovanju i kod kuće), slovačka ekipa Spartaka iz Trnave (remi kod kuće i pobeda nakon produžetaka na gostovanju). Pre samo nekoliko dana Crvena Zvezda je na svojoj Marakani odigrala 0-0 sa austrijskim šampionom Salcburgom i iako se to ne čini kao dobar rezultat pred revanš sledeće nedelje, sama igra srpskog šampiona je bila više nego zadovoljavajuća. Čak i ako ne uspeju da pobede austrijance, Crvena Zvezda će nastaviti Evropsku odiseju u Ligi Evrope i imati šansu da osvoji još bodova za srpski fudbal.

Vice-šampion države, Beogradski Partizan takođe je pokazao ove sezone da ima nade za srpski fudbal. Do sada ovog leta redom su padali crnogoski Rudar (dve impresivne pobede), litvanska ekipa Trakai (pobeda i remi), kao i danski Nordsjeland (dve pobede). U četvrtak u Beogradu je gostovala snažna ekipa turskog Bešiktaša. Utakmica je završena remijem 1-1, što ne ide u prilog Beogradskim crno-belima, ali optimizam unutar ekipe postoji i nema sumnje da će sledećeg četvrtka i oni pokušati da učine iznenađenje i izbace respektabilnog protivnika.  

I klubovi napreduju na rang listi

Ovi odlični rezultati Beogradskih večitih rivala doveli su i do toga da naši klubovi napreduju i na pojedinačnoj listi najboljih klubova UEFA rang liste.

Partizan je trenutno najbolji srpski klub na 73. poziciji, dok je Crvena Zvezda uznapredovala do 98. pozicije.

Sve ovo su pokazatelji da srpski fudbal polako izlazi iz mraka u kome je već više od dve decenije i da se konačno dešavaju pozitivne stvari. Ukoliko klubovi budu u mogućnosti da održe kontinuitet dobrih igara nema sumnje da ćemo za dve ili tri godine gledati dva naša kluba u kvalifikacijama za Ligu Šampiona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

(Фото: Принтскрипт)

У последњих 5 година из Србије се иселило пола милиона људи а земља је задужена са још 10 милијарди евра

Београд – Александар Вучић обмањује јавност о задужености земље. Резултат његове власти ...

Кајл Скот (Фото: Јутјуб / Б92)

Скот нешто мути са шиптарима: Отишао у Приштину да би чуо „мишљење косовских званичника“

Београд-Амерички амбасадор у Србији Кајл Скот одржаће у Приштини неколико састанака са ...